Chcesz kogoś ośmieszyć?…

Chcesz kogoś ośmieszyć? Zmniejsz jego wzrost! Czyli co łączy Napoleona i Tommieg DeVito z „Goodfellas”
Od dziecka karmią nas propagandą że Napoleon był wielki, chociaż niski. Napoleon mierzył 170cm fakt w dzisiejszych czasach to mało, ale ponad te 200 lat temu wcale to nie było mało. Wówczas przeciętny wzrost mężczyzn wynosił jakieś 164cm, więc przekładając to na nasze czasy kiedy przeciętny Francuz ma ten 180cm to Napoleon w odniesieniu mierzyłby dzisiaj jakieś 186cm? Mało? No właśnie, więc skąd wzięło się to przekłamanie?
Najprawdopodobniej błędnie przeliczono stopy francuskie na angielskie w trakcie wykonywania sekcji zwłok, a ten błąd utrwaliła brytyjska propaganda której celem było zdyskredytowanie Napoleona.
Wychodzi na to że jeśli kogoś poniżyć w oczach innych(np swojego przeciwnika) wmawiasz ludziom że jest malutkim facetem i pewnie miał kompleksy. Tak to działa, to jest wpisane w naszą kulturę mniejszy=gorszy,słabszy,zakompleksiony. Taka koncepcja jest również forsowana w kulturze masowej
Jednym z głównych bohaterów filmu jest Tommy DeVito grany przez Joe Pesciego który mierzy 163cm. Film Martina Scorsese oparty jest w dużej części na książce „Wiseguy: Life in a Mafia Family” która z kolei oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, więc postacie w filmie wzorowane są na realnych postaciach mafijnego półświatka. Henry Hill, James Burke,Thomas DeSimone to gangsterzy na których dosyć dokładnie i szczegółowo wzorowani byli filmowi bohaterowie. Ten ostatni to pierwowzór Tommiego DeVito którego grał właśnie 163cm Joe Pesci, tylko jest jeden szkopół……Desimone miał w rzeczywistości 190cm wzrostu. Skąd taka rozbieżność czyżby nie było wysokich aktorów? Jakoś inne role były obsadzone tak że w miarę dobrze odzwierciedlały pierwowzory, Pesci mógł wcielić się w kogoś innego. Spójrzmy jakie cechy charakteru ma Tommy jest krzykliwi, pełny kompleksów, łatwo go zdenerwować, wybuchowy, szczeka jak mała katarynka czy takie atrybuty pasowałyby do rosłego chłopa 1,9m? Oczywiście że nie i wie to również Martin Scorsese jako jeden z najlepszych reżyserów na świecie. Wie że ludzie podświadomie przypisują pewne cechy innym tylko na podstawie ich wyglądu. Zresztą nie on jedyny, w filmach główny protagonista który ma wyglądać na silnego, prawdziwego faceta rzadko kiedy jest niski, a nawet jeśli dany aktor jest manletem to stosuje się różne triki w montażu czy w charakteryzacji żeby tylko dany osobnik wyglądał na większego bo wtedy kojarzy się z siłą, odwagą, męskością, a nie z kompleksami i słabościami.
#wzrost #tfwnogf #rozwojosobistyznormikami #takaprawda #ciekawostki #film #psychologia #blackpill #redpill